2025 Triumph Speed Triple 1200 RS – Recenzija

Predstavljen 1994. godine, Triumph Speed Triple bio je jedan od prvih serijskih “streetfightera” – sportskih motocikala spremnih za cestu, ogoljenih od oklopa (često nakon nesreće) i opremljenih uspravnim upravljačima, bučnim ispušnim sustavima i modifikacijama za poboljšanje performansi. Danas ih nazivamo “naked” motociklima, a njihova popularnost ponovno raste. Kao što ćete pročitati u ovoj recenziji modela Triumph Speed Triple 1200 RS za 2025. godinu, ST je napravio ogroman iskorak naprijed i sada je najmoćniji i tehnološki najnapredniji model u Triumphovoj ponudi.


Dug put do savršenstva

Speed Triple prošao je zanimljivu evoluciju tijekom posljednja tri desetljeća. Najraniji modeli imali su jedno okruglo prednje svjetlo, ali nakon nekoliko godina usvojena su prepoznatljiva dvostruka okrugla svjetla. Rani modeli koristili su karburatore, pokretani tekućinom hlađenim 885ccm trocilindričnim motorom koji je proizvodio 108 KS, i opremljeni konvencionalnom dvostrukom stražnjom vilicom. Tijekom godina, motor je postao s elektroničkim ubrizgavanjem goriva, zapremina i snaga su povećane, stražnja vilica postala je jednostrana, aluminij je zamijenio čelik u okviru, a uspravni upravljač zamijenio je “clip-on” upravljače. Oznake modela Speed Triple također su se razvijale, od T309 do T509, 955i, 1050 i 1200 RS.

Speed Triple 1200 RS predstavljen je 2021. godine, zamijenivši verziju 1050, koja je prošla kroz niz promjena od svog dolaska 2005. godine. S ozbiljnom konkurencijom u segmentu “naked” motocikala, Triumph je uložio sve napore kako bi stvorio 1200 RS. Zapremina trocilindričnog motora povećana je s 1050ccm na 1160ccm, a snaga motora skočila je s 140 na 177 KS i s 83 na 92 lb-ft okretnog momenta. Također je izgubio više od 30 lb, dobio vrhunski elektronički paket i opremljen je vrhunskom Öhlins ovjesom i Brembo Stylema prednjim čeljustima.


2025. godina donosi nove visine

Ime je možda isto, ali četiri godine nakon svog debija, Speed Triple 1200 RS dosegao je nove visine. Ispušni sustav s boljim protokom bolje centralizira masu i povećava izlaznu snagu, sada do 180,5 KS pri 10.750 o/min i 94,4 lb-ft pri 8.750 o/min. Elektronički paket sada uključuje Öhlins SmartEC3 poluaktivni ovjes, napredni sustav koji je dostupan samo na nekoliko vrhunskih sportskih motocikala, svi s cijenom višom od Triumphove MSRP od 19.995 USD.

Elektronika podržana IMU-om uključuje nove pomoćne sustave za vozača: podesivu kontrolu podizanja prednjeg kotača (wheelie control), kontrolu kočenja motorom i pomoć pri klizanju kočnicom (u načinu vožnje Track). Lakši kotači štede 1 lb neovješenog težine, a nova litij-ionska baterija je 5 lb lakša od prethodne olovno-kiselinske baterije. Speed Triple sada teži samo 439 lb s punim spremnikom od 4,1 galona i svim tekućinama.


Kišni uvjeti u Portugalu

Triumph je organizirao dvodnevno predstavljanje za novinare za Speed Triple 1200 RS u Portimãu, gradu na južnoj obali Portugala koji je dom Međunarodnog kruga Algarve, 2,9 milje dugog MotoGP staze poznate po promjenama visine i zahtjevnim zavojima. Jedan dan proveli smo testirajući RS na cesti, a drugi na stazi. Globalna predstavljanja za novinare s više valova novinara iz cijelog svijeta planiraju se mjesecima unaprijed, a datumi se ne mogu lako promijeniti kada vremenski uvjeti nisu povoljni. Prognozirana je kiša za dane našeg boravka, pa sam spakirao vodootpornu opremu i nadao se najboljem.

Moja prva zadaća za Rider bila je za model Triumph Speed Triple 1050 iz 2008. godine i bila je isključivo cestovni test u i oko Nacionalnog parka Great Smoky Mountains u Tennesseeju i Sjevernoj Karolini. Kao novajlija, bio sam nervozan zbog vožnje nepoznatog motocikla na nepoznatim cestama koje su bile vlažne od noćne kiše. To je bilo u vrijeme prije nego što su ABS i kontrola proklizavanja postali uobičajene značajke na sportskim motociklima. Sve je prošlo u redu, ali sam se prisjetio tog dana punog tjeskobe kada smo se popeli na najnoviji Speed Triple dok je padala lagana kiša.

Dio moje zabrinutosti bio je povezan s Pirelli Diablo Supercorsa SP V3 dvokomponentnim gumama na Triumphu, koje imaju minimalne kanale za odvodnju vode. Kako bih se prilagodio uvjetima, odabrao sam način vožnje Rain, koji smanjuje dostupnu snagu na 100 KS, omekšava odziv na gas i pojačava intervenciju za ABS optimiziran za zavoje i kontrolu proklizavanja. Prvih nekoliko kilometara po mokroj cesti prošlo je bez drame.


Optimalni Öhlins
Kako smo naučili tijekom sljedeća dva dana, oluje koje su prolazile kroz južni Portugal bile su neujednačene. U jednom smjeru bili bi tamni oblaci, a u drugom jarko sunce. Kada smo stigli na našu prvu foto-stanicu, izbjegli smo kišu i zatekli uglavnom suhu cestu, ali riječ je bila o ruralnoj dvotračnoj cesti s asfaltom koji je bio daleko od savršenog – vrsta podloge koja jasno ističe oštre rubove sportskog motocikla.

No, zahvaljujući elektroničkom ovjesu Öhlins SmartEC3, Speed Triple se osjećao iznimno udobno. Sustav SmartEC3, koji kombinira upravljačku jedinicu ovjesa s NIX 30 EC obrnuto postavljenom vilicom i TTX 36 EC amortizerom, koristi ono što Öhlins naziva Objective Based Tuning Interface (OBTi) – sučelje za podešavanje temeljeno na ciljevima. Sustav neprestano prati i prilagođava karakteristike prigušenja u različitim scenarijima vožnje. Može se neovisno podešavati sedam različitih parametara: tvrdoća prednjeg ovjesa, tvrdoća stražnjeg ovjesa, potpora pri kočenju, potpora pri ubrzanju, početna potpora pri ubrzanju, potpora u zavojima i potpora pri krstarenju.

Sustav omogućuje znatno širi raspon prilagodbi od onoga što je moguće s ručno podesivim ovjesom jer može maksimizirati prigušenje pri snažnom kočenju ili ubrzanju, a zatim se u djeliću sekunde vratiti na osnovnu razinu. Promjene u prigušenju događaju se tako brzo jer Öhlins koristi “spool” ventile koji djeluju do sedam puta brže od konvencionalnih “needle” ventila.

Tijekom predstavljanja imao sam priliku razgovarati sa Stuartom Woodom, glavnim inženjerom Triumpha, o sustavu SmartEC3. „Öhlins je usmjeren na performanse, ali dali su nam sustav kojim možemo podesiti nevjerojatnu udobnost“, rekao je. „Sustav će sam odlučiti koje su vam prilagodbe ovjesa potrebne u svakom trenutku. Prepoznaje kada kočite za zavoj, izlazite iz zavoja, vozite kroz zavoj ili ravno, i prilagođava postavke prigušenja. Čak možete unijeti vlastitu težinu i sustav će se prilagoditi i tome.“

Što se tiče podešavanja ciljanih parametara, Wood je rekao: „Vozač može reći sustavu kakav rezultat želi, a sustav odlučuje što učiniti. Ne morate razmišljati: ‘Trebaju mi dva klika povrata i tri kompresije.’ Ako želite manje poniranja pri kočenju, možete povećati potporu pri kočenju. I što jače vozite, sustav vam više pomaže. Možete podešavati svaki parametar pojedinačno ili jednostavno koristiti naše unaprijed postavljene postavke i sustav će savršeno funkcionirati.“

Triumphove postavke uključuju Normal, Comfort i Dynamic. Tijekom cestovnog testa koristio sam i Normal i Comfort. Očekivano, Normal je bio nešto tvrđi u većini situacija, ali obje su postavke pružale izvrsnu udobnost i kvalitetu vožnje čak i na vrlo lošim cestama. Budući da poluaktivni ovjes koristi niz senzora za otkrivanje ponašanja motocikla i reagira u skladu s tim, najbolji sustavi pružaju iskustvo “letećeg tepiha” u pogledu udobnosti, odziva i stabilnosti. Öhlins SmartEC3 podiže to iskustvo na potpuno novu razinu.

Öhlinsovo sučelje za podešavanje temeljeno na ciljevima (Objective Based Tuning Interface) omogućuje vozačima da neovisno podešavaju sedam parametara prigušenja ili da se oslone na tri unaprijed postavljena Triumphova moda.

Po Algarveu
Nakon dana testiranja Speed Tripla 1200 RS na uglavnom mokrim cestama i rijetke prilike za prelazak u višu od 3. brzine, autobusom smo se spustili s hotela Algarve Race Resort do staze. Vrijeme nije bilo ništa bolje nego dan prije, a povremeno i lošije s jakom kišom.

OPREMA ZA STAZU
Kaciga: Arai Corsair-X
Odijelo: Alpinestars Missile V2 Ward
Zračni prsluk: Alpinestars Tech-Air 7x
Rukavice: Alpinestars SP-8 V3 Air
Čizme: Cortech Apex RR Waterproof

Zbog mokrih uvjeta, Triumph je naše testne motocikle opremio Pirelli World Superbike kišnim gumama. Učenje rasporeda tehnički zahtjevne staze po kiši obično zahtijeva konzervativne nagibe i lagane kontrole gasa i kočnica. Kišne gume WSBK bile su novo iskustvo za mene, a premašile su sva očekivanja u pogledu prianjanja.

Na zatvorenoj stazi, posebno onoj s pravcem dugim 0,6 milja, konačno smo mogli jako otvoriti gas i osjetiti svih 180,5 KS Speed Tripla. Način rada „Rain“ ograničava snagu, ali u drugim načinima (Road, Sport, Track, Rider – prilagodljiv) dostupna je puna snaga. Kako sam odvozio sve više krugova i stekao više povjerenja, posebno u prianjanje guma, vozio sam sve brže. Iznad 200 km/h vjetar na “naked” Speed Triplu postaje jak. Dosegnuo sam 260 km/h prije nego što sam snažno zakočio za zavoj 1.

Evo u čemu je stvar. Nisam bivši trkač, niti sam baš “track day” entuzijast. Volim brzo voziti, ali uglavnom po cesti, a iskoristiti motocikl od 180 KS na javnim cestama nije pametno. Nisam ni dovoljno vješt da bih na stazi vozio na granici mogućnosti ovakvog motocikla. No, mokri uvjeti omogućili su jedinstvenu priliku za testiranje cornering ABS-a, kontrole proklizavanja i drugih elektronskih pomagala. U konačnici, učinili su vožnju sigurnijom i omogućili mi više samopouzdanja – a zar to nije ono što svi želimo?

Najzabavniji dio bio je testiranje kontrole podizanja prednjeg kotača koja koristi podatke iz 6-osnog IMU-a i ima četiri razine. Na razini 1, prednji kotač samo blago dodiruje cestu za maksimalno ubrzanje. Svaka sljedeća razina dopušta veće podizanje, koje se zadržava dokle god je gas stabilan i vozač mijenja brzine prema potrebi.

Zavoj 15 na Algarve stazi je dugi desni zavoj koji vodi na uzbrdicu prema pravcu. Ulaskom u pravac u 2. brzini pri oko 7.000 okr/min, brzo otvaranje gasa podiže kotač na zadanu visinu – bez kvačila ili posebnih vještina! Radilo je savršeno svaki put, iako bih često zaboravio prebaciti brzinu prije udara u limiter.

Nakon dva dana testiranja, bio sam iznimno impresioniran novim Speed Tripleom. Da, volio bih to ponoviti na suhim cestama i stazi, ali čak i po kiši iskustvo je bilo pravo uzbuđenje.

Zrelost u punom sjaju
Tijekom posljednjih 31 godinu, Triumph Speed Triple evoluirao je iz sirovog streetfightera u pravi sportski motocikl s najnovijom tehnologijom i rafiniranošću. Napredovao je u svakom pogledu: više snage, manje težine, bolje upravljanje, više značajki i bolja završna obrada. Tu su i dodatne pogodnosti koje nisam spomenuo ranije – 5-inčni TFT zaslon s Triumph Connectivity sustavom, osvijetljeni prekidači, tempomat, elektronički ključ i upozorenje na naglo usporavanje (trepćuće stražnje svjetlo).

Prvi test Speed Tripla u časopisu Rider objavljen je u ožujku 1998., a tadašnji model T509 iz 1997. koštao je 9.995 USD – što bi danas bilo ekvivalentno 19.918 USD. Novi Speed Triple 1200 RS iz 2025. je najsnažniji i tehnološki najnapredniji Triumph ikada, a košta samo 77 USD više. Zvuči kao prava prilika. Samo da je dostupan u Nuclear Red boji.


Pregled specifikacija – 2025 Triumph Speed Triple 1200 RS

  • Osnovna cijena: 19.995 USD
  • Web stranica: TriumphMotorcycles.com
  • Jamstvo: 2 godine, neograničena kilometraža
  • Motor: Tekućinom hlađeni, poprečni redni trocilindraš, DOHC, 4 ventila po cilindru
  • Obujam: 1.160 cc
  • Provrt x hod: 78,0 x 62,1 mm
  • Snaga: 180,5 KS pri 10.750 o/min (tvrdnja proizvođača)
  • Okretni moment: 128 Nm pri 8.750 o/min (tvrdnja proizvođača)
  • Mjenjač: 6-stupanjski, mokra spojka s pomoći pri klizanju
  • Završni prijenos: Lanac
  • Međuosovinski razmak: 1.446 mm
  • Kut/trag: 23,9°/104 mm
  • Visina sjedala: 831 mm
  • Masa s tekućinama: 199 kg (tvrdnja proizvođača)
  • Kapacitet spremnika: 15,5 l

By Greg Drevenstedt